Video

4/28/2012 5:23:59 PM

Hapet nė Tiranė panairi i punės

Miēo: 'Njė risi e re e kėtij panairi ėshtė qė krahas mundėsisė qė do i jepet kontaktit fizik mes ofertės dhe kėrkesės, kėtė herė do tė kėrkohet dhe promovimi nė njė format modern dhe gjigand, nė pallatin e kongreseve, i bizneseve mė tė qenėsishme dhe mė tė suksseshme nė vend'

Banneri i rubrikes


TIRANĖ - Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit dhe Bashkia e Tiranės me mbėshtetjen e Ministrisė sė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta dhe tė Ministrisė sė Arsimit, nė kuadėr tė Programit tė Qeverisė Strategjisė tė Punėsimit dhe Formimit Profesional dhe Strategjisė Evropiane tė Punėsimit do tė ēelin tė hėnėn Panairi “Horizonte Punėsimi dhe Formimi".

Thoma Miēo, Drejtori i Shėrbimit Kombėtar tė Punėsimit gjatė njė interviste tha se: “njė risi e re e kėtij panairi ėshtė qė krahas mundėsisė qė do i jepet kontaktit fizik mes ofertės dhe kėrkesės, kėtė herė do tė kėrkohet dhe promovimi nė njė format modern dhe gjigand, nė pallatin e kongreseve, i bizneseve mė tė qenėsishme dhe mė tė suksseshme nė vend”.

“Kėto biznese, shtoi ai, fal profesionalizimit tė tyre dhe sisitemit menaxherial me standarte tė larta dhe bashkohore, do i japin rėndėsinė dhe mundėsinė e duhur burimeve tė reja njerėzore”.

Pra, nėnvizoi Miēo “Shėrbimi Kombėtar i Punėsimit kėtė vit, nė kuadėr tė politikave tė promovimit, do tė fokusohet jo vetėm nė takimin fizik tė ofertės dhe kėrkesės, por dhe tė promovimit tė biznesit qė zabton nė kushtet e prodhimit dhe shėerbimeve me standarte bashkohore, duke ofruar njė bazė mė tė lartė sigurie pėr punė kėrkuesin”.

Nė panair, bėri tė ditur Drejtori i SHKP-sė, janė 100 biznese nga mė tė njohurat nė tė gjitha fushat, duke filluar nga bankat, unvieristetet private dhe shtetėrore,shkollat profesionale, turizimi, telekomunikacioni, ndėrtimit, etj. Duke pėrbėrė kėshtu, sipas Miēo-s “njė kampion tregu, qė pėrmbledhė tė gjithė aktorėt dhe faktorėt qė interesohen pėr kėtė tregė dhe qė prodhojnė pėr ta zhvilluar dhe modernizuar sa mė shumė atė”.

Objektivi ynė, tha Miēo nė emėr tė institucionit qė ai drejoton, “ėshtė qė ne tė pėrgatitim tregun vendas tė punės tė konkuroj me tregun rajonal tė punės dhe mė gjerė. Gjithashtu,, veēoi Miēo, ne jemi tė bindur se do tė arrimė tė ruajmė hapin apo trendin e arritur gjatė viteteve tė kaluara, ku arritėn tė punėsonim rreth 30-40% tė aplikuesve”.

Sakaq, edhe kėtė vit nė ambientet e Pallatit tė Kongreseve, nė datat 30 Prill-2 Maj 2012, do tė ēelet Panairi “Horizonte Punėsimi dhe Formimi". Panairi synon t’i japė mundėsinė tė gjithė punėkėrkuesve, tė sapodiplomuarve, emigrantėve tė kthyer, tė pa formuarve profesionalisht etj., pėr tė pasur mundėsinė tė njihen me ofertat qė prezanton dhe ofron tregu real i Punės nė Shqipėri.

Nė bashkėpunim me Ministrinė e Punės dhe Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės gjatė ditėve tė panairit do t’u jepet mundėsia studentėve tė cilėt janė janė nė pėrfundim tė ciklit tė mesėm tė njihen me mundėsitė mė tė mira pėr punėsim qė do tė kenė dhe tė zgjedhin ku tė vazhdojnė studimet e larta.

Nė panairin qė ēelet ditėn e hėnė, mė 30 Prill nė Pallatin e Kongreseve, do tė marrin pjesė dhe do tė prezantojnė oferta pune 100 bizneset elitare mė tė suksesshme nė vend, pėrfshirė Universitetet private.
HermesNews - © 2012

Dėrgo me email | Stampo artikullin | Artikulli ėshtė lexuar 111 here