Video

8/3/2015 2:10:03 PM

Nis aksioni pėr pastrimin e Tiranės

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės deklaroi se sė bashku me 24 administratorėt do tė shkojė nė ēdo lagje pėr tė parė nėse ato janė pastruar





TIRANĖ - Bashkia e Tiranės nisi sot nė orėt e para tė mėngjesit njė aksion pėr pastrimin e qytetit nga mbetjet. Duke e konsideruar si njė “luftė me zhulin”, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj, zhvilloi njė takim, nė sheshin “Nėnė Tereza”, me tė gjithė operatorėt e pastrimit tė qytetit, ku edhe u kėrkoi tė nisin betejėn pėr ta shndėrruar Tiranėn nė qytetin mė tė pastėr nė Ballkan.

“Pėr tė gjithė qytetarėt qė takova nė fushatė, pėr tė gjitha rrugėt ku kam ecur dhe lagjet ku kam shkelur, nuk besoj se ka problem mė tė madh se pastrimi i Tiranės. Duke qenė se kjo ėshtė njė krizė dhe duke qenė se sot jemi pushtuar nga plehrat, lufta moderne qė ne duhet tė bėjmė sot, nuk ėshtė me armė, por me pastrim”, deklaroi Veliaj. Ai u bėri tė ditur kontraktorėve dhe gjithė pronarėve tė firmave tė pastrimit se, nga sot, nuk do tė vendosė mė Kryetari i Bashkisė pėr kontratat, por vetė qytetarėt.

“Nėse qytetarėt thonė se nė atė lagje nuk pastrohen rrugėt, nuk zbrazen koshat, nuk lahet territori apo rrugėt, atėherė kontrata jonė nuk do tė vazhdojė dhe do tė vijė njė operator tjetėr qė e bėn atė punė”, tha Veliaj. Sipas tij, nėse qytetarėt thonė se nė atė lagje ėshtė kryer pastrimi dhe japin njė notė tė mirė apo shumė tė mirė, atėherė do tė vijojė bashkėpunimi me Bashkinė e Tiranės dhe kompaninė pėrkatėse.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės deklaroi se sė bashku me 24 administratorėt do tė shkojė nė ēdo lagje pėr tė parė nėse ato janė pastruar. “Ndaj, secili prej nesh duhet tė dijė fare mirė se nuk do t’i bėjė dot bisht kėsaj beteje dhe kėsaj lufte. Unė, bashkė me ju, kam ndėrmend qė tė dal faqebardhė nga kjo luftė, kam ndėrmend qė ta fitoj atė dhe po mė dhatė tė gjithė nga njė dorė, do ta fitojmė luftėn me zhulin nė qytetin e Tiranės”, theksoi Veliaj. Duke nėnvizuar se kontrata me Bashkinė e Tiranės varet nga rezultati i kėsaj lufte, ai tha se asnjė nuk duhet tė ketė justifikim pėr kėtė ēėshtje.

“Standardi, ambicja, ėndrra ime pėr Tiranėn ėshtė qė ai tė jetė qyteti mė i pastėr nė Ballkan, por kėtė nuk e realizoj dot vetėm. Mė duhet ndihma e secilit prej jush, ndaj dua qė secili prej jush ta mendojė seriozisht”, deklaroi Kryetari i Bashkisė sė Tiranės. Sipas tij, duke filluar qė sot, secili operator dhe punonjės duhet tė shkojė nė zonėn e vet, tė takojė komunitetin qė edhe ata tė kuptojnė se janė aleatė me qytetarin.

Kryebashkiaku i Tiranės bėri tė ditur se nė fillim tė muajit shtator do tė ftojė tė gjithė qytetarėt qė t’ķ bashkohen njė aksioni pėr tė pastruar Tiranėn nė njė ditė. “Nuk kemi kohė, kėtė muaj duhet tė japim maksimumin tonė, qė qytetarėt ta vėnė re qė rrugėt po lahen, po fshihen dhe koshat po pastrohen. Nėse nė kėtė muaj tė parė qė ne fillojmė betejėn me plehrat, tregojmė se ėshtė rritur ndjeshėm standardi, ju garantoj se nė fillim tė shtatorit, do tė kemi mbi 10 mijė qytetarė qė do tė vijnė nė aksionin tonė tė parė”, tha Veliaj.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės njoftoi se ky aksion do tė mbėshtetet nga Policia Bashkiake dhe Inspektorati Ndėrtimor Urbanistik Vendor dhe gjithė strukturat e tjera tė Bashkisė, qė puna e operatorėve tė pastrimit tė bėhet mė e lehtė. “Nėse ka raste kur institucione tė tjera tė Bashkisė, ju vėnė pengesa apo nuk ju ndihmojnė nė punėn tuaj, atėherė do raportoni menjėherė, pėr t’u siguruar qė askush qė nuk e mban dot barrėn dhe logon e Bashkisė Tiranė, tė shkojė e tė gjejė njė punė tjetėr. Nė Bashkinė e Tiranės do tė punojnė vetėm njerėz qė ndihmojnė ata qė e mbajnė qytetin pastėr”, deklaroi Veliaj.





TIRANĖ - Bashkia e Tiranės nisi sot nė orėt e para tė mėngjesit njė aksion pėr pastrimin e qytetit nga mbetjet. Duke e konsideruar si njė “luftė me zhulin”, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj, zhvilloi njė takim, nė sheshin “Nėnė Tereza”, me tė gjithė operatorėt e pastrimit tė qytetit, ku edhe u kėrkoi tė nisin betejėn pėr ta shndėrruar Tiranėn nė qytetin mė tė pastėr nė Ballkan.

“Pėr tė gjithė qytetarėt qė takova nė fushatė, pėr tė gjitha rrugėt ku kam ecur dhe lagjet ku kam shkelur, nuk besoj se ka problem mė tė madh se pastrimi i Tiranės. Duke qenė se kjo ėshtė njė krizė dhe duke qenė se sot jemi pushtuar nga plehrat, lufta moderne qė ne duhet tė bėjmė sot, nuk ėshtė me armė, por me pastrim”, deklaroi Veliaj. Ai u bėri tė ditur kontraktorėve dhe gjithė pronarėve tė firmave tė pastrimit se, nga sot, nuk do tė vendosė mė Kryetari i Bashkisė pėr kontratat, por vetė qytetarėt.

“Nėse qytetarėt thonė se nė atė lagje nuk pastrohen rrugėt, nuk zbrazen koshat, nuk lahet territori apo rrugėt, atėherė kontrata jonė nuk do tė vazhdojė dhe do tė vijė njė operator tjetėr qė e bėn atė punė”, tha Veliaj. Sipas tij, nėse qytetarėt thonė se nė atė lagje ėshtė kryer pastrimi dhe japin njė notė tė mirė apo shumė tė mirė, atėherė do tė vijojė bashkėpunimi me Bashkinė e Tiranės dhe kompaninė pėrkatėse.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės deklaroi se sė bashku me 24 administratorėt do tė shkojė nė ēdo lagje pėr tė parė nėse ato janė pastruar. “Ndaj, secili prej nesh duhet tė dijė fare mirė se nuk do t’i bėjė dot bisht kėsaj beteje dhe kėsaj lufte. Unė, bashkė me ju, kam ndėrmend qė tė dal faqebardhė nga kjo luftė, kam ndėrmend qė ta fitoj atė dhe po mė dhatė tė gjithė nga njė dorė, do ta fitojmė luftėn me zhulin nė qytetin e Tiranės”, theksoi Veliaj. Duke nėnvizuar se kontrata me Bashkinė e Tiranės varet nga rezultati i kėsaj lufte, ai tha se asnjė nuk duhet tė ketė justifikim pėr kėtė ēėshtje.

“Standardi, ambicja, ėndrra ime pėr Tiranėn ėshtė qė ai tė jetė qyteti mė i pastėr nė Ballkan, por kėtė nuk e realizoj dot vetėm. Mė duhet ndihma e secilit prej jush, ndaj dua qė secili prej jush ta mendojė seriozisht”, deklaroi Kryetari i Bashkisė sė Tiranės. Sipas tij, duke filluar qė sot, secili operator dhe punonjės duhet tė shkojė nė zonėn e vet, tė takojė komunitetin qė edhe ata tė kuptojnė se janė aleatė me qytetarin.

Kryebashkiaku i Tiranės bėri tė ditur se nė fillim tė muajit shtator do tė ftojė tė gjithė qytetarėt qė t’ķ bashkohen njė aksioni pėr tė pastruar Tiranėn nė njė ditė. “Nuk kemi kohė, kėtė muaj duhet tė japim maksimumin tonė, qė qytetarėt ta vėnė re qė rrugėt po lahen, po fshihen dhe koshat po pastrohen. Nėse nė kėtė muaj tė parė qė ne fillojmė betejėn me plehrat, tregojmė se ėshtė rritur ndjeshėm standardi, ju garantoj se nė fillim tė shtatorit, do tė kemi mbi 10 mijė qytetarė qė do tė vijnė nė aksionin tonė tė parė”, tha Veliaj.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės njoftoi se ky aksion do tė mbėshtetet nga Policia Bashkiake dhe Inspektorati Ndėrtimor Urbanistik Vendor dhe gjithė strukturat e tjera tė Bashkisė, qė puna e operatorėve tė pastrimit tė bėhet mė e lehtė. “Nėse ka raste kur institucione tė tjera tė Bashkisė, ju vėnė pengesa apo nuk ju ndihmojnė nė punėn tuaj, atėherė do raportoni menjėherė, pėr t’u siguruar qė askush qė nuk e mban dot barrėn dhe logon e Bashkisė Tiranė, tė shkojė e tė gjejė njė punė tjetėr. Nė Bashkinė e Tiranės do tė punojnė vetėm njerėz qė ndihmojnė ata qė e mbajnė qytetin pastėr”, deklaroi Veliaj.

HermesNews - ©2015





Titolo 1

Temperaturat, rrezikojnė midhjen

Titolo 1

RADHA E MENAXHERĖVE, JO TALLĖSVE

Titolo 1

Venezia, kapet me droge 32 vjeēari