Video

5/24/2013 11:34:27 AM

Durrės, nxėnėsit 'tablo ushqimore'

Ekspozitė me 45 tablo nga nxėnėsit e shkollės 9-vjeēare Jusuf Puka

Banneri i rubrikes


DURRĖS - Njė grup nxėnėsish tė vegjėl me pasionin e pikturės, janė bėrė kėto ditė protagonistė tė galerisė sė arteve pamore “Nikolet Vasia” tė Durrėsit, ku 12 bashkėmoshatarėt, nxėnės nė klasėn e katėrt tė shkollės 9-vjeēare “Jusuf Puka” tė qytetit bregdetar, kanė paraqitur nė ekspozitėn e pėrbashkėt 45 tablo, me pėrmbajtje shumė tė thjeshtė, teknika e punimit tė tė cilave ėshtė e veēantė. Mėsuesja e tyre, Gentiana Pipa, tha se, prej disa javėsh, fėmijėt punojnė sė bashku pėr pėrgatitjen e tablove nė artin e aplikacionit, duke shfrytėzuar groshė, oriz dhe makarona. Anri Taqe, Regis Kasemi, Arjan Baraku, Rexhina Mehmeti, Klajdia Reēi, Ardian Ibraj, Rigers Ajazi, Ersilda Sorra, Antonio Risto, Enkelejda Kollēaku dhe Ema Alliu, tė gjithė nė moshėn 10-11 vjeēare kanė preferuar tė paraqesin sipas mėnyrės sė tyre kafshė dhe shpendė, duke nisur nga kanarina dhe kali e deri te luani i xhunglės. Ekspozita e fėmiijėve tė pasionuar do tė qėndrojė e hapur deri nė 1 qershor, nė ditėn e Festės Ndėrkombėtare tė Fėmijėve.

HermesNews - ©2013